VPL-B1001M-QJ14AA | ALLEN BRADLEY | Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
VPL-B1001M-QJ14AA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Product Code: VPL-B1001M-QJ14AA
Product Family: Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Voltage Rating: 480V AC
Frame Size: 100mm Bolt Circle
Magnet Stack: 1 (One) Magnet Stack
Winding Type: M Winding
Rated Speed: 6000 RPM
Encoder Type: 23-bit Single-turn, 12-bit Multi-turn, 12-bit Secondary Channel
Safety Rating: SIL2 (Pl d) High Resolution Encoder
Shaft Type: Keyed Shaft
Connector Type: Single SpeedTec DIN Connector
Holding Brake: 24V DC Holding Brake