VPL-A1001M-PK14AA | ALLEN BRADLEY | Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
VPL-A1001M-PK14AA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Product Code: VPL-A1001M-PK14AA
Product Type: Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Bulletin Number: VPL Low Inertia Motors
Voltage Class: 240V AC
Frame Size: 100mm Bolt Circle Frame Size
Stack Length: 1 (One) Magnet Stack
Rated Speed: M Winding, 6000 RPM Rated Speed
Feedback: 18 bit Single-turn and 12 bit Multi-turn Digital High Resolution Encoder
Shaft Extension: Keyless Shaft
Connectors: Single SpeedTec Din Connector
Brake Option: 24V DC Holding Brake