MPL-A230P-HJ74AA | ALLEN BRADLEY | MP-Series MPL 240V AC Rotary Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
MPL-A230P-HJ74AA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Product Code: MPL-A230P-HJ74AA
Product Type: MP-Series Low-Inertia Brushless Servo Motor
Voltage: 230V AC
Frame Size: 2 (75 mm / 2.95 in.)
Stack Length: 30 (76.2 mm / 3.0 in.)
Maximum Speed: 5000 RPM
Feedback Type: Single-turn High-resolution Encoder
Shaft Type: Keyed Shaft Extension
Connector Type: SpeedTEC DIN Connector, Right Angle, 180° Rotatable (Quick Connect)
Brake: 24V DC Brake