MPAR-A3100E-M4D | ALLEN BRADLEY | MP-Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
MPAR-A3100E-M4D
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Product Code: MPAR-A3100E-M4D
  • Series: MP-Series Electric Cylinders
  • Actuator Frame Size: Size 63, 75 mm (2.95 in.)
  • Rod Stroke Length: 100 mm (4.15 in.)
  • Mechanical Drive/Screw Lead/Motor Type: 10.0 mm/rev (0.394 in./rev)
  • Feedback Device: Multiturn 1024 sin/cos Absolute Encoder
  • Holding Brake: 24 VDC Brake