MPAR-A2600C-V2B | ALLEN BRADLEY | MP Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
MPAR-A2600C-V2B
Description
  • Product Code: MPAR-A2600C-V2B
  • Series: MP-Series Electric Cylinders
  • Rod Stroke Length: 600 mm (23.62 in.)
  • Voltage Rating: 230V AC
  • Feedback Device: Multiturn 128 sin/cos Absolute Encoder
  • Brake Type: No Brake
  • Actuator Frame Size: Size 40, 54 mm (2.18 in.)
  • Mechanical Drive: 5.0 mm/rev (0.197 in./rev)
  • Motor Mounting: Parallel Top
  • Max Feed Force: 525 N (118 lb)
  • Continuous Feed Force: 420 N (94 lb)
  • Max Speed: 0.25 m/s (9.8 in./s)