800T-N305C | ALLEN BRADLEY | 800T 30 mm Push-Button Replacement Part
Manufacturer Part Number (MPN)
800T-N305C
Description
  • Model: 800T-N305C
  • Series: 800T and 800H
  • Type: Replacement Color Cap
  • Description: Clear cap for illuminated jumbo mushroom push buttons
  • Application: Fits 30.5 mm 800T and 800H push button devices
  • Material: Thermoplastic polyester resin
  • Dimensions: Diameter 30.0 mm
  • Operating Temperature: -40 to 55 °C