512-AABJ-3-4GR-6P-24R-9001 | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-AABJ-3-4GR-6P-24R-9001
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Product Type: NEMA Combination Starter Disconnect
  • Catalog Number: 512-AABJ-3-4GR-6P-24R-9001
  • Enclosure Type: NEMA Type 1, General Purpose
  • Line Voltage: 460V AC, 60Hz
  • Control Voltage: 24V AC, 60Hz
    Continuous Current Rating: 18 A
    Service Limit Current Rating: 21 A
    Maximum Horsepower Rating (Three-Phase): 5 HP (Non-plugging and non-jogging duty)
    Maximum Circuit Closing Inrush Current: 140 A (Peak Including Offset)
    Mechanical Life: 10 million operations
    Maximum Number of Auxiliary Contacts: 8
    Pick-up Operating Time (Average): 21 ms
    Drop-out Operating Time (Average): 16 ms
    Wire Size for Power Terminals: 14–10 AWG
    Required Torque: 20 lb·in
    Type of Power Terminal: Saddle or Wire Clamps
    Operating Position: Vertical
    Temperature Range: -13°F to +149°F (-25°C to +65°C)