440T-MDBLE15VAWA | ALLEN BRADLEY | Trapped Key Interlock
Manufacturer Part Number (MPN)
440T-MDBLE15VAWA
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Type of Switch: Bolt interlock, dual key mechanical
Bolt Diameter: 15 mm
Dimensions (W x H x D): 48.5 mm x 124 mm x 27.4 mm
Operating Temperature: -40 °C to 80 °C
Key Codes: Primary Key: Code VA; Secondary Key: Code WA
Mounting: 4 x M5 counterbored from top or 4 x M5 from underside with M5 nuts
Key Condition: Primary key trapped, secondary key free to retract bolt; 3 mm retracted, 17 mm extended
Material: Faceplate: 316L Stainless Steel
Torque to Key: 14 Nm
Relative Humidity: 95% non-condensing