100-E96KN00 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 96A, AC3 duty, 250-500V AC 50/60Hz / 250-500V DC Electronic Coil, 0 N.O. 0 N.C.
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E96KN00
Description
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 250 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 250 V
Rated control supply voltage at DC 250 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 8 kV
Operating time, closing delay 42 ms
Operating time, opening delay 17 ms
Optional overload relays Electronic
Rated isolation voltage (Ui) 600V per UL, CSA
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 40VA/40 W @ 250...500V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 250...500V AC/DC
General purpose current (enclosed) 80A @ 600V per UL/CSA