700S-DCP350DZ24| ALLEN BRADLEY | NEMA 600v Safety Relay DC coil
Manufacturer Part Number (MPN)
700S-DCP350DZ24
Descripción
Catalog Number: 700S-DCP350DZ24
Relay Type: Safety Control Relay
Amp Rating: 10A
Contact Configuration: 8-Pole, 3 N.O. / 5 N.C.
Input/Control Voltage: 24V DC
Mounting Type: Open Type DIN Rail Mount
Coil Voltage: 24V DC
Coil Resistance: 1.8 Ω
Coil Power: 1.5 W
Contact Material: Silver Nickel
Contact Rating: 10A at 250V AC/DC
Mechanical Life: 10 million operations
Electrical Life: 100,000 operations at full load
Operating Temperature: -40°C to 60°C
Dimensions: 90 mm x 35 mm x 60 mm