512-BAH-A2G-1-4G-6P-24R | ALLEN BRADLEY | NEMA Combination Starter Disconnect
Manufacturer Part Number (MPN)
512-BAH-A2G-1-4G-6P-24R
Descripción
  • Catalog Number: 512-BAH-A2G-1-4G-6P-24R
  • Starter Type: NEMA Combination Starter, Fusible Disconnect
  • Enclosure: NEMA Type 1 (General Purpose)
  • Line Voltage: 208V AC, 60 Hz
  • Control Voltage: 24V AC, 60 Hz
  • Disconnect Type: Fusible, 30A Class R Fuse Clips
  • Overload Relay: E100 Solid State Overload, Trip Class 20, 1.6-8A
  • Dimensions (H x W x D): 27 x 10 x 8 inches
  • Operating Temperature Range: -13°F to +131°F (-25°C to +55°C)