250NHG1B | BUSSMANN | Fuses 250A 500V GL/GG SIZE 1 DUAL IN
Manufacturer Part Number (MPN)
250NHG1B
Original Equipment Manufacturer
BUSSMANN
Descripción
Product Attribute Attribute Value
Product Name Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number 250NHG1B
UPC 051712626057
EAN 5027590420570
Product Length/Depth 135 mm
Product Height 63 mm
Product Width 40 mm
Product Weight 407.33 g
Compliances CE Marked, RoHS Compliant
Certifications IEC 60269-1, IEC 60269-2, DIN 43620
Global Catalog 250NHG1B
Amperage Rating 250 A
Fitted with Metal gripping lugs
Fuse Size NH1
Current Type AC
Breaking Capacity 120 kA
Frequency Rating (max) 62 Hz
Frequency Rating (min) 45 Hz
Rated Switching Capacity 120 kA
Rated Voltage AC 500 V
Class Class gG/gL
Fuse Type Square body with knife blade contact
Utilization Category gL/gG (cable protection / equipment protection)
Interrupt Rating 120 kAIC
Fuse Indicator Combination fuse status indicator
Insulated Metal Gripping Lugs (IMGL) No
Connection Blade end
Construction NH1
Construction Size NH1
Fuse Shape Square body, Knife blade contacts
Voltage Type AC
Material Ceramic body
Quantity 3
Voltage Rating 500 V