100-E52KD400 | ALLEN BRADLEY | 100-E MCS-E Contactor, 52 A, AC3 Duty, 100-250V AC 50/60Hz / 100-250V DC Electronic Coil
Manufacturer Part Number (MPN)
100-E52KD400
Descripción
Voltage type for actuating AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 100 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 100 V
Rated control supply voltage at DC 100 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated impulse voltage withstand (Uimp) 6 kV
Operating time, closing delay 42 ms
Operating time, opening delay 17 ms
Optional overload relays Electronic
Main current circuit resistance 0.16 mΩ
Rated isolation voltage (Ui) 690V per IEC
Function Non-reversing contactor
Standard coil, pick-up 25VA/25 W @ 100...250V AC/DC
Standard coil, hold-in 4VA/2 W @ 100...250V AC/DC
General purpose current (enclosed) 34A @ 600V per UL/CSA
Power dissipation 7.6 W per pole at Ie, AC-1, 400V
Short time withstand (Icw) 3-pole: 780A @ 10s (40 °C)
FLA 80A @ 600V, 3-phase per UL/CSA HVAC applications
Rated operational current and power (enclosed) 7.5Hp @ 125V DC, with 3-poles in series per UL/CSA
LRA 480 A @ 440-480V AC, 3-phase per UL/CSA HVAC applications